14.5.2025
Bydlení

Je čas na zmlazením květin v domácnosti

Jaro ožívá květiny nejen venku, ale i uvnitř. Nyní je ten nejvhodnější čas pro jejich zmlazením.

Květiny vnášejí do našich příbytků harmonii a těší nás svou rozmanitostí. Na některých obdivujeme tvary a struktury, jiné nás zaujmou barvou listů a při dalších toužebně očekáváme násadu květů. Mnohé z nich však mají cosi společného. Dokáží v průběhu roku natolik zestárnout, že nás jejich neforemnosť přestane bavit.

Včasná jaro je tím nejvhodnějším časem pro jejich zmlazením. Ať to zní jakkoliv zvláštně, právě v tomto období v skromných podmínkách domácnosti vyrábíme mladičké klony, které vystřídají svých předchůdců. Rok po roce, vždy se stejnou radostí. S cílem dosáhnout výsledku, jaký nám nabízejí květináři ve svých prodejnách.

Stáří tratí na kráse
Zatímco některé z květů s každým novým rokem nabírají na atraktivnosti, o jiných to nelze říci. Stačí se podívat na kalanchoe, které se z kompaktní koule ozdobené květinami vytáhlo do neforemného tvaru s řídkým olistěním. Co pěstitelé ve sklenících nahnali intenzivním světlem a vytápěním, to se nadobro vytratilo na chladné okenní parapetu.

Irezína s karmínovými listy také loni vypadala jako malý stromeček. Teď už jí výhony dosáhli tak vysoko, že se každou chvíli vyvalí květináč, nebo se nadobro vylomí. Vytažená rostlinka má nejlepší měsíce za sebou a dnes vypadá tak, že byste ji nikomu nepodarovali s dobrým pocitem.

Zlobí nás i drobnolisté begónie. Přestože jsou neustále poseté drobným červeným kvítím, oschlé konce světlezelených lístků začínají hrát sólo. Je to květ po dědečkovi a ten ho také od někoho dostal. Díky zmlazování přetrval až dodnes.

Nejvíce však stárnutí patrný na převislých Tradescantia. Mají desítku výhonů, z nichž každý prošel milníkem 150tich centimetrů. Vytratila se svěžest, živiny už nemohou docházet až po vrcholky. Čas jakoby zastavil a rostlinka nedělá žádný pokrok.

Jen Koleus začínají prorůstat hranice únosnosti. Není divu, že se jim dostalo lidového pojmenování africká kopřiva. Zmocnili a roztáhly se do šířky. Pod tíhou se však jejich stonky začínají deformovat a ve spodní části jsou nadobro bez listů. Pompézní paráda je už definitivně pryč.

Klony nahradí matky a otce
Je jediný způsob, který navrací květem mládí a zachová jejich vlastnosti. Z jejich nejmladších a nejkrásnějších výhonů musíme vypěstovat nové rostlinky. Naštěstí, příroda má jednoduchý recept, který platí pro všechny o kterých mluvíme. Stačí dotek vody a už zanedlouho se objeví nové kořínky. Je to cesta života, která proběhne přímo ve sklenici na okenní parapetu.

Pokud to zkoušíte poprvé, měli byste vědět, že výhony by neměly být delší než 15 centimetrů a každý z nich by měl být prvotřídní kvality. Vzpřímený jako husar ve slušivé uniformě, s rovnoměrným olistěním, vždy se stejným rozestupem listů. Přestože je odstátá voda lepší než čerstvá z vodovodu, zakoření bez reptání.

První se objeví kořínky na Tradescantia. Nejednou se ukáží už po dvou dnech a rostou úžasným tempem. Brzy je pohár plný k prasknutí. Za nimi v krátkém závěsu koření Koleus s irezínou, po dvou týdnech se objeví kořínky i na kalanchoe a begónií. Jsou jemné a křehké, nadevše vitální. Květiny vědí, že je jaro a proto zakoření mnohem rychleji než v jiných částech roku.

Na slunné parapetu pomůže, pokud je několikrát denně Oros vodou z rozprašovače. Vysoká vlhkost jakoby jejich říjné stimulovala k životu. Pokud se však chcete této povinnosti vzdát, raději je odložte na okno, kam nahlíží slunce pouze ve večerních hodinách. Přestože by na něm bylo jakkoli chladno, rostlinky zakoření i bez rosení.

Pozor na škůdce
Nejednou se stává, že ani nové výhony rostlinek neuniknou škůdcům. Nyní, když jsme už v jistotě mateřské rostliny vyhodili, překontrolovat třeba celý byt. Mšice, molice, vlnatky, svilušky a puklice – na všechny existuje chemický přípravek, který s nimi nadobro skoncuje. Snadno se nám budou stříkat ve vaně, když jsme je pretriedili a máme jich méně.

Jediný postřik většinou nestačí a je třeba ho po týdnu opakovat. A to platí nejen pro dospělé květiny v květináčích, ale i pro naše zakořeňující řízky. Ať jsou od začátku v plném zdraví a vyrostou z nich rostlinky bez nástrah.

Přestože jsou desítky babských rad jak se škůdci zatočit, pravda je taková, že nefungují ani jen z poloviny. Pokud chcete nadobro problém vyřešit napoprvé, nezbývá vám nic jiného, ​​než se vydat cestou osvědčené chemie. Ať to zní jakkoliv škodlivě nebo nemoderní. Milovníci s drahými sbírkami květin v zimních zahradách vám to potvrdí. Pokud by to bylo tak jednoduché jako udělat mýdlovou vodu, výluh ze kopřivového čaje nebo rozmixovat česnek ve vodě, neznali bychom škůdců už desetiletí.

Namísto hlíny substrát
Než se pustíte do sázení, poohlédněte se po květináčích a popřemýšlejte, zda by to tentokrát nemohlo být o něco lepší.

Related posts

Připravte se na příchod jara

svet v obraze

Čím natřít dřevo, aby vydrželo?

svet v obraze

Klíčem k přesným a spolehlivým datům jsou měřicí přístroje

svet v obraze

Oblečte starý beton do nového šatu

svet v obraze

Kartáč odhalí krásu struktury dřeva

svet v obraze

Obývací stěny a venkovský styl

info@press-media.cz

Leave a Comment