18.9 C
Prague
29.3.2024
Bydlení

Připravte se na příchod jara

Zatímco pod horami se ještě bělají zbytky sněhu a zem je místy stále zmrzlá, sluneční pláně nížin jsou již obsypané květem jarního šafránu. Před námi všemi však slábnoucí zima odhaluje stejnou výzvu. Třeba dát do pořádku dvůr a okrasnou část zahrady, aby jaře mohla přijít v plné síle.

Právě pro mozaiku těchto drobných prací padne vhod slunečný víkend, který s sebou přinese bezvětří. Hřející slunce nás vybízí odložit svetr na příčku starého žebříku a vyhřát si ztuhlá záda v jeho mocných paprscích. Bez ohledu na to, zda se pouštíme do obnovy plotu nebo shrabáváme listí přikrčené ve spárách a koutech.

Pryč se vzpomínkami na podzim
Co má společného plst odumřelých stébel v trávníku a listí napadané pod živým plotem? Obojí splnili poslání už loni a pro tento rok s nimi máme nové záměry. Chceme je přeměnit na přírodní hnojivo. Ačkoli by to příroda dokázala i přímo na místě, našim dvorem chybí pestrost života, aby to fungovalo správně.

A právě to je úkol pro hrábě všech druhů. Ty, které mají místo zubů nožíky a k tomu ještě dvě kolečka na odlehčení, dokáží s trávníkem zázraky. Prořežou plsť, která dusí svou hustotou zem, popretŕhajú kolonie mechu a podráždí trsy trávy natolik, že dostanou chuť na rozrůstání do šířky. Jakoby si chtěli rány zacelit tím, že narostou mocnější.

Švédské hrábě s dlouhými pružnými dráty jsou zase mistry ve vyčesávání. Vytáhnou z trávníku všechen nařezaný nepořádek a spolu s ním i listy, stébla spálené plísní a nepořádek, který se ze střechy zosypával po celou zimu spolu se zamrzlým sněhem.

A samozřejmě jsou zde i hrábě obyčejné, s pevnými kovovými zuby. Ty se celou svou silou zanoří do kypré země v okrasných záhonech, aby z nich vytáhli mrtvé lodyhy loňské pýchy, která kvetla od jara do podzimu.

Zatímco na jednom konci dvora se kupí veškerá tato mrtvá šeď, pohled na uklizený dvoru odhaluje čisté struktury svěží jara. Jakoby tento flíček země kdosi pročísl velkým hřebenem, aby bylo vše ustrojené a tvořilo kontrast svěží zeleně a zemité barvy hlíny.

Kompost na střídačce
Naše dvory jsou nepatrné, abychom v nich kupil hnojiště zahradní odpad. Ten loňský je již nadobro rozložen a patří do pytlů až do chvíle, kdy přijde čas jeho užitku. Sítem dělíme jemný kompost s vůní lesa od hrubých zbytků a igelitový pytel se plní jedno za druhým hmotou, která nemá daleko od rašeliny nebo lesní hrabanky. Přestože už dnes víme, že podpoří naše záhony v květu, zatím ještě nepřišel jejich čas. Poputují do zahradního domku.

Díky tomu je kompostér opět prázdný a můžeme do něj navršit vše, co jsme nahrabali ve dvoře a zahradě. Hrabáním však jarní úklid nekončí. Stále jsou zde ovocné stromky, zátiší z keřů či nízký živý plot, který cloní pohledy sousedů, aby nám dopřál trochu soukromí. Všechny třeba rozvlákní dříve, než se začnou nalévat říjné mízou jara. Jarnímu střihu však neuniknou ani ozdobné, vysoké trávy, jejichž stébla se tyčily ze sněhové peřiny.

Aby z toho opět nebyla kopa, která bude překážet, pomůže drtič zahradního odpadu. Náš vlastní, společný patřící celé obci, ba možná i z půjčovny. Má disk s dvojicí nožů, které nasekají veškerý pevný materiál na drobnou řezanku. V průběhu minut se spousta větví mění na malou bedničku jemných plátků dřeviny. I ty poputují do kompostéru, aby později dělali společnost posečené trávě.

Se štětcem v ruce
Dřeviny jsou ustrojené, zem je vyčesaná, ale stále to není ono. Staré betonové zídky vypadají jako na rumoch hradiště a dřevěný plot také nepřekypuje svěžestí. Než si na ně začnou na jarních vycházkách ukazovat prstem sousedé, s nevelkým úsilím mohou vypadat tak, jak se patří.

Svítivě bílý, našedivělý nebo lidožravý – všechny tři odstíny svědčí betonovým zídkou, na kterých nás unudilo barvy mechu, lišejníku a řas. Tu bílou mu dokáže propůjčit vápenný hydrát – čili hašené vápno vydělané ve vodě. Každý tah štětce za sebou zanechává bělavou stopu, která na slunci získává na své síle. Pilíře, sloupy, opěrné zídky či lem předzahrádky svítí čistotou, která ladí s barvami přírody.

Šedavé tóny vykouzlíme, pokud ve vodě rozmícháme UNIMALT. Tato směs cementu a vápna po vyschnutí připomíná barvu čerstvého betonu. Vyhlazuje staré zrno a póry, aby zídky vypadaly tak, jako by je pouze předevčírem kdosi postavil. Při takovém natírání se zabaví i děti. Není zde žádná odpovědnost, nežádá se umění napojování tahů, vše vypadá přirozeně. Jaká to příjemná kratochvíle.

Related posts

Obývací stěny a venkovský styl

info@press-media.cz

Klíčem k přesným a spolehlivým datům jsou měřicí přístroje

svet v obraze

Je čas na zmlazením květin v domácnosti

svet v obraze

Kartáč odhalí krásu struktury dřeva

svet v obraze

Čím natřít dřevo, aby vydrželo?

svet v obraze

Oblečte starý beton do nového šatu

svet v obraze

Leave a Comment